........................................

Premium Blogger Themes - Starting From $10
#Post Title #Post Title #Post Title

HERKES GİRMİŞTİ DEĞİL Mİ POLEMİĞE?

Ne çok tatışıldı değil mi şu dizi? Biz millet olarak akımıza gelebilecek her konuyu milli mesele haline dönüştürmeyi çok seviyoruz galiba he bide özeleştiri yapmaktan da nefret ediyoruz o ayrı.
Aslında bu dizinin brnim için farklı bir konusu var, Dizi başlamadan 4-5 ay önce kitap almak için bir kitaçıya gittim, tarihi konulara merklıyımdır aslında biraz da ondan Demet Altınyeleklioğlu'nun Mahpeyker adlı romanını gördüm tam alıyordum ktapçı bana onun ilk kitabının Hürrem olduğunu söyledi. Kitap o kadar kalındı ki gözüm korktu ama dedim tatillim var okurum. Ben o kitabı 2 gecede bitirdim tabi, en az 15 gün vermiştim ama. Sonra ben Sultan Sülümanı bir sev bir sev ki sorma gitsin. Sülüman diye yatıyorum Sülüman diye kalkıyorum bide arkadaşlarla Sultan Sülüman kavgası ediyorum. Aradan bir kaç ay geçti bir baktım ki dizi başlyor. Tabi ilk başlarda çok sevindim, ben o kaçyüz sayfayı okumuşum, boşuna gitmedi diye. Ama sonra çıkan yorumlara o kadar üzüldüm ki! Gerçekten ben de okuduğumda şaşırmıştım ama kitapta da genelde harem hayatı vardı. Böyle bir dizinin yapılıpta en azından reyting alabilmesi iin bunun yapılması da gerekiyor aslında. Tamam asla inkar edemeyiz ki, Kanuni Sultan Süleyman döneminin en çok sefere katılan ve döneminde Osmanlı toprakları en uç sınırlara kadar ulaştırmıştı, bu yadsınamaz bir gerçek. Ama tarihçi ve aynı zamanda bu dizinin tarih danışmanlığını yapan Erhan Afyoncu'nun dediklerine de katılıyorum. Sonuçta bu bir dizi ve padişahın sadece seferlere gidip gelmesini ele alan bir dizi yapsalardı ne dizinin izlenebilirliği olurdu nede bu bir dizi değil bir belgesel olurdu. 
Tabiki de Osmanlı padişahları benim de çok saygı duyduğum özellikle Mısır seferinden sonra dini lider görevi de gören gayet saygıdeğer şahıslar. Ama bence insanlara bizim şunu anlatmamız lazm. Osmanlıda bir Harem hayatı vardı. Bunu saklayıp gizlemenin bir mantığı yok. Ve Osmanlıda harem çok önemliydi aslında.
Nese çok konuştum galiba, bence izlemek isteyen izlesin, istemeyen izlemesin, ne gereği var bu kadar polemiğin. Bu ülkede o kadar çok sorun varken dizilerin bile bu kadar tartışılmasını gereksiz buluyorum. Hem bu kadar karşıt görüşlü insan olduğu söylenirken bir dizi nasıl nu kadar reyting alır onu da anlamıyorum..
                                  sheJJ(:

Leave a Reply